PRZYJAŹŃ NIE ZNA GRANIC

"Człowiek współczesny bardziej wierzy świadkom aniżeli nauczycielom, bardziej doświadczeniu aniżeli doktrynie, bardziej życiu i faktom aniżeli teoriom. Świadectwo życia chrześcijańskiego jest pierwszą i niezastąpioną formą misji. Chrystus, którego misję przedłużamy w czasie, jest "Świadkiem" w pełni tego słowa znaczeniu i wzorem chrześcijańskiego świadectwa". Jan Paweł II, Enc. Redemptoris Missio.

 

To strona poświęcona wolontariatowi misyjnemu. Każdy jest powołany do konkretnej misji i każdy jest zobowiązany do jej realizacji. Dlatego zapraszamy do włączenia się w wielkie dzieło!

Mój wyjazd na szkolenie

Młodzież uczestnicząca w projekcie "Przyjaźń nie zna granic" realizowanym przez Fundację "Serce bez granic" oraz Polską Macierz Szkolną w Wilnie na Litwie, odwiedziła we wrześniu Warszawę w celach szkoleniowych.

Udaliśmy się z wizytą do Papieskich Dzieł Misyjnych, gdzie ks. Maciej Będziński -Sekretarz krajowy PDM - opowiedział nam m.in. o pracy misyjnej oraz o Dziele Rozkrzewiania Wiary duchem misyjnym w parafiach, stowarzyszeniach, grupach, zwłaszcza młodzieżowych. Wykład był bardzo interesujący i wynieśliśmy z niego sporo cennych informacji o misjach. 

Grupa wolontariuszy z Polski i Litwy spotkała się także z Panią Katarzyną Figurą – wiceprezes Fundraisingu, która poprowadziła szkolenie z wykorzystaniem przydatnych w życiu technik m.in. radzenia sobie ze stresem czy też przekonywującego przemawiania. Słuchając Pani Katarzyny dowiedzieliśmy się także o pracy fundraisera i o różnych ciekawych akcjach, które można przeprowadzić, by zebrać fundusze.  Bardzo ciekawy okazał się test windy, który mieliśmy okazję poznać. Jest to technika, która pozwala w prosty lecz przekonujący sposób zaprezentować idee, propozycję rozwoju nowego produktu, usługi lub zmian w organizacji. Chodzi o dobre przygotowanie do danej sytuacji, gdy np. jedziesz windą i w przeciągu czasu jej przejazdu masz przekonać pasażerów do jakiegoś przedsięwzięcia. Z pewnością przyda nam się w życiu.

Kolejnym punktem naszego planu była wizyta w Salezjańskim Muzeum Misyjnym. Od ks. Marka Kowalskiego dowiedzieliśmy się o kulturze, tradycjach i obyczajach różnych ludów Afryki, Azji, Ameryki czy Pacyfiku, a także oglądnęliśmy eksponaty z różnych zakątków świata. Spotkanie było o tyle cenne, że ks. Marek osobiście znał naszego Patrona Fundacji – Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. Następnie zwiedzaniu towarzyszyły pytania o różnej tematyce, za które osoby prawidłowo odpowiadające na pytania, otrzymały na koniec różnego rodzaju pamiątki pochodzące np. z Zambii i z Czadu.  

Osobiście stwierdzam, że te wspólnie spędzone dni na szkoleniu wzbudziły we mnie ogromny zachwyt. Były cudownym przeżyciem nie tylko ze względu na zdobycie nowych doświadczeń, ale także ze względu na to, że mogłam zgłębić moją wiedzę o misjach, które zawsze bardzo mnie interesowały. Szkolenie bardzo mi się podobało. Było zdecydowanie użyteczne.

 

Autor artykułu

  • paulina kodyra Profil
  • Mother of the Church Parish - Kazimva Misja
FACEBOOK