PRZYJAŹŃ NIE ZNA GRANIC

"Człowiek współczesny bardziej wierzy świadkom aniżeli nauczycielom, bardziej doświadczeniu aniżeli doktrynie, bardziej życiu i faktom aniżeli teoriom. Świadectwo życia chrześcijańskiego jest pierwszą i niezastąpioną formą misji. Chrystus, którego misję przedłużamy w czasie, jest "Świadkiem" w pełni tego słowa znaczeniu i wzorem chrześcijańskiego świadectwa". Jan Paweł II, Enc. Redemptoris Missio.

 

To strona poświęcona wolontariatowi misyjnemu. Każdy jest powołany do konkretnej misji i każdy jest zobowiązany do jej realizacji. Dlatego zapraszamy do włączenia się w wielkie dzieło!

Papieska pomoc dla ofiar suszy w Afryce

Papieska pomoc dla ofiar suszy w Afryce

Papież Franciszek przekazał do dyspozycji rządu w Lesotho 400 tys. dolarów jako pomoc dla złagodzenia następstw suszy, która nawiedziła zarówno ten kraj, jak też całą południową Afrykę. Skutki zjawiska El Niño to nie tylko brak wody, głód i choroby, ale także spowolnienie gospodarcze. W ostatnim sezonie w Lesotho odnotowano spadek produkcji roślinnej o 62 proc. Wskutek tego ponad 500 tys. ludzi zostało pozbawionych środków do życia.

„Ojciec Święty postanowił przekazać 400 tys.  dolarów dla Królestwa Lesotho  jako znak miłości do ubogich i zepchniętych na margines” – powiedział nuncjusz apostolski w tym kraju. Abp Peter Bryan Wells podkreślił, że Papież zwykle nie przekazuje tego typu wsparcia do dyspozycji rządu. Zgodnie ze standardowymi procedurami Stolicy Apostolskiej pomoc przekazywana jest bowiem za pośrednictwem Caritas Internationalis lub konferencji episkopatu danego kraju. Jednak tym razem tragiczne skutki suszy sprawiły, że wystarczyła skierowana do Watykanu prośba władz Lesotho, by odpowiedź została udzielona natychmiastowo. „Będziemy dokonywać częstych wizytacji w celu sprawdzenia, w jaki sposób pieniądze są wykorzystywane” – zapewnił abp Wells.

Nuncjusz Apostolski w Lesotho przypomniał przy tej okazji wezwanie Ojca Świętego skierowane do całej społeczności międzynarodowej w kwestii ekologii. Zaapelował o większą świadomość szkód, jakie powoduje człowiek w środowisku naturalnym, co zawsze najmocniej uderza w ubogich. Dlatego też „Papież Franciszek w sposób wyjątkowy traktuje Afrykę, zwłaszcza mniejsze kraje, które zmagają się z wieloma trudnościami” – podkreślił hierarcha.

dg/africanindy.com

Artykuł za: http://pl.radiovaticana.va/news

 

FACEBOOK