PRZYJAŹŃ NIE ZNA GRANIC

"Człowiek współczesny bardziej wierzy świadkom aniżeli nauczycielom, bardziej doświadczeniu aniżeli doktrynie, bardziej życiu i faktom aniżeli teoriom. Świadectwo życia chrześcijańskiego jest pierwszą i niezastąpioną formą misji. Chrystus, którego misję przedłużamy w czasie, jest "Świadkiem" w pełni tego słowa znaczeniu i wzorem chrześcijańskiego świadectwa". Jan Paweł II, Enc. Redemptoris Missio.

 

To strona poświęcona wolontariatowi misyjnemu. Każdy jest powołany do konkretnej misji i każdy jest zobowiązany do jej realizacji. Dlatego zapraszamy do włączenia się w wielkie dzieło!

Co oznacza termin TRZECI ŚWIAT?

TRZECI ŚWIAT

Biedna część naszej Planety

   Wyrażenie “Trzeci Świat” wskazują na tę część ludności, która żyje w ubóstwie i takim państwie, które nie należy ani do krajów kapitalistycznych, ani to tych socjalistycznych lub ex-socjalistycznych. Ekonomia przeważającej części rolnicza krajów Trzeciego Świata charakteryzuje się utrzymaniem się z upraw, często jednogatunkowych, przeznaczone do eksportu: do ubóstwa dołącza się również niepewność ekonomiczna wynikająca z niestabilności uzyskanych zbiorów. Dzisiaj Trzeci Świat jest skoncentrowany przede wszystkim na kontynencie afrykańskim. Instytucje, takie jak Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) koordynują pomoc międzynarodową w walce przeciwko takiej biedzie.

Trzy “światy”, według których jest podzielona nasza Planeta

   Wyrażenie “Trzeci Świat” zostało po raz pierwszy użyte w 1952 r. przez francuskiego pisarza Alfred Sauvy, aby wskazać tę część Planety, która jest zanurzona w ubóstwie. Kiedy autor utworzył to wyrażenie, miał na myśli Trzeci etap rozwoju wydarzeń związanych z Rewolucją Francuską z 1789, ponieważ te termin opisywał większą część francuskiej ludności, która była wyłączona z praw, które przysługiwały wyższym klasom społecznym.

Analogicznie przyjmując, kraje Trzeciego Świata są to te kraje, które nie korzystając z bogactw krajów bardzie rozwiniętych i gdzie ludność przysługują jedynie elementarne warunki bytowe, do których pozostała część ludność jest po prostu przyzwyczajona. I tak na przykład, podstawowe wyżywienie, woda pitna czy opieka zdrowotna. W tym kontekście Świata wyłoniło się kolejne znaczenie, ponieważ jeśli istnieje Trzeci Świat, to jest również i Pierwszy, jak i Drugi, które kwalifikują się do krajów kapitalistycznych (Pierwszy Świat) i socjalistycznych lub tych, których ekonomia gwarantuje utrzymanie fundamentalnych warunków życia.

Trzeci świat nie jest terminem jednoznacznym, ponieważ kraje, które wchodzą w jego skład nie mają tych samych struktur politycznych lub socjalnych. Nie posiadają tej samej lokalizacji geograficznej, nie są złączoną tą samą historią narodową. To co ich łączy to tylko skrajne ubóstwo, w którym żyje dana część ludności.

Trzeci i Czwarty Świat.

   Ubóstwo i zacofany rozwój państwa pod każdym względem. Liczna ludność w Afryce, ale również w Azji i Ameryce Łacińskiej, cierpią olbrzymi dyskomfort ekonomiczny i socjalny, gdzie brakuje opieki zdrowotnej, ukierunkowania społecznego, pracy, a głód im towarzyszy każdego dnia. Stąd od dziesiątek lat kraje zachodnie, widząc ten ciężki stan wydarzeń, podjęły się starań – pomimo tego, że nie zawsze wystarczających – aby rozwiązać problem nędzy, który dotyka dużą część ludności na całym świecie.

Fragment artykułu: Terzo Mondo, Maria Grazia Galimberti. Tłum. JAG.

FACEBOOK